Warehouse Management System (WMS) neboli systém řízení skladu představuje pro mnoho podniků nepostradatelného pomocníka, bez kterého by v jejich skladech zavládl chaos. Pojďme si představit, k čemu tento užitečný informační systém slouží a jaké jsou důvody pro jeho implementaci.
K čemu slouží Warehouse Management System?
WMS se stará zejména o zvýšení efektivity práce ve skladu. Zabývá se automatizací řady procesů v rámci kompletního skladovacího procesu. Řeší skladování nejrůznějších položek už od jejich objednání přes příjem a naskladnění až po vyskladnění a následnou expedici. Zkrátka drží přehled o inventáři uskladněných položek a sleduje jejich interní pohyby. Jedná se o modulární a flexibilní systém, díky čemuž může být implementován do skladů všech velikostí bez ohledu na počet uskladněných položek a při libovolném počtu zaměstnanců ve skladu. Dostupný už v současnosti je i v podobě cloudového řešení, které je finančně méně nákladné než zakázkové on-premise řešení, jež bylo dříve i vzhledem k nákladům na jeho vývoj a implementaci určeno pouze pro velké podniky.
Mezi základní prvky systému vedle příslušného softwarového řešení pro sběr a zpracování dat patří mobilní terminály – čtečky čárových kódů či RFID, tiskárny etiket a je potřeba síť pro zprostředkování přenosu dat v reálném čase.
Důvody pro implementaci WMS
Implementace systému řízení skladu může podniku přinést celou řadu výhod, díky čemuž se zvýší jeho konkurenceschopnost na trhu. Mezi ty nejpodstatnější přínosy zavedení WMS se řadí:
- usnadnění práce operátorům ve skladu – vyšší produktivita,
- možnost přesně sledovat výkony skladových operátorů,
- možnost lépe využít dostupné skladovací prostory,
- minimalizace chybovosti lidského faktoru,
- možnost optimalizace rozmístění skladových položek na základě zjištěných dat,
- možnost identifikovat položky za využití čárových kódů či RFID,
- udržování přesného přehledu o aktuálním stavu skladu na počítačích i mobilních zařízeních,
- odstranění papírové evidence.
Součástí podnikového ERP sice bývá jednoduchá skladová evidence, ale s tou si vystačí spíše jen malé podniky, které nepotřebují více než sledovat základní informace o charakteristice, počtu a umístění položek ve skladu. Pokročilý WMS dokáže nabídnout i funkce pro řízení procesů ve skladu. WMS zvládá:
- navrhovat nejefektivnější trasy pro skladové operátory,
- přidělovat úkoly jednotlivým operátorům,
- respektovat principy metod řízení toku materiálu, jako je FIFO, FEFO nebo LIFO,
- považovat položky za rezervované v době vyřizování přijaté objednávky,
- dávat doporučení pro uskladnění nových položek v závislosti na kapacitě, naplnění a vlastnostech regálů.
Propojení WMS s dalšími podnikovými systémy
WMS může fungovat samostatně, nezávisle na dalších podnikových systémech, ale běžné je jeho propojení s podnikovým ERP (Enterprise Resource Planning) – plánování podnikových zdrojů, někdy překládáno jako podnikový informační systém – nebo EDI (Electronic Data Interchange) – elektronickou výměnou dokladů, jako jsou dodací listy, objednávky nebo faktury. Propojení s EDI výrazně usnadňuje komunikaci mezi obchodními partnery, například výrobcem a jeho dodavateli, když zajišťuje automatickou výměnu dat (dokladů) mezi jejich informačními systémy.
Výhody propojení WMS s ostatními podnikovými systémy jsou zřejmé. Přispívá k výrazné úspoře času, zamezuje možnosti vzniku chyb, které by mohly vzniknout při manuálním přepisování údajů či předávání dokumentů, a v neposlední řadě tak zajišťuje úsporu času pracovní síly a tím i nákladů.
Autor: Petr Matuš
Jsem majitel společnosti Pematros, kde se věnuji obchodu a rozvoji firmy. Od roku 2015 dodáváme nové a použité regálové systémy do malých i velkých firem a to na klíč – od dopravy, montáže po následné revize.
Sledujte mě: LinkedIn