Při práci s manipulační technikou nejen ve skladech nám hrozí různá rizika. Proto je důležité znát předpisy BOZP a opatření jak nehodám předcházet.
Co nám hrozí?
Co všechno se při práci s manipulační technikou může stát, si asi dokážeme představit, podíváme se na to jak předcházet nejčastějším nehodám:
Bouračka s dopravním nebo manipulačním prostředkem
Mezi nejčastější nehody patří kolize manipulačního prostředku s osobami a vybavením skladu (zejména regály).
Nejrizikovějším místem jsou křižovatky. Na nich se musí oddělit pohyb chodců a pohyb dopravních prostředku. Nejčastěji se používají plastové nebo ocelové zábrany a LED projektory, kterými lze nastavit jakékoliv bezpečnostní značení. Ve skladech také často narazíte na uzamykatelné branky nebo zrcadla.
Práce ve výšce – pád
Práce s vysokozdvižnými vozíky je také velice riziková. Vozík musí obsluhovat pouze proškolená osoba, která po celou dobu práce ve výšce nesmí opustit bezpečnostní koš.
I přesto jsou vysokozdvižné vozíky mnohem bezpečnější než obyčejné žebříky.
Manipulační jednotky a regály
Skladovací prostředky (palety, bedny, gitterboxy) a manipulační jednotky – zde musíme vždy dodržovat pokyny výrobce, zejména nosnost a maximální stohovací výšku.
V případě přetížení palet nebo paletových regálů hrozí jejich zhroucení a zavalení osob.
Nevhodná podlaha ve skladu
Ve skladech musí být vždy rovné, pevné, protiskluzové podlahy bez jakéhokoliv poškození. Jednou z nejčastějších příčin pracovního úrazu je uklouznutí a následné zranění. Zaměstnanci by měli nosit pracovní obuv s pevnou špičkou.
Ekologická havárie
Při skladování chemických a nebezpečných látek se musí pravidelně kontrolovat dostatečná zásoba asanačních prostředků, které využijete při případné havárii. Únik chemických látek je velice nebezpečný a mohl by ohrozit zdraví zaměstnanců skladu.
Ochrana zaměstnanců před mikroklimatickými vlivy
Zaměstnancům skladu je potřeba zajistit vhodné pracovní podmínky – dostatečné osvětlení, kvalitní ovzduší, vhodnou teplotu a při práci v hlučném prostředí ochranu sluchu.
Pravidelná kontrola regálů
Regálové systémy musí být pravidelně kontrolovány odborníky a bezpečnostními pracovníky – technická kontrola regálů. Kontroly pomáhají včas detekovat poškození při kolizi. Jakékoliv nalezené poškození musí být zaznamenáno. Zkontrolované regály jsou následně označeny inspekčním štítkem.
Další tipy na předcházení nehod na pracovišti
- ochrana rámů regálů
- bezpečnostní značení
- bariérové systémy pro oddělení dopravních a pracovních ploch
- protipožární systém
- podlahové značkovací pásky
- podlahové značkovací barvy
- protiskluzové pásky a povlaky
Autor: Petr Matuš
Jsem majitel společnosti Pematros, kde se věnuji obchodu a rozvoji firmy. Od roku 2015 dodáváme nové a použité regálové systémy do malých i velkých firem a to na klíč – od dopravy, montáže po následné revize.
Sledujte mě: LinkedIn