Ať už máte firmu s velkým skladem, nebo si jen chcete konečně udělat pořádek v garáži, určitě u vás najdou uplatnění policové, případně paletové regály. Jenže, jak už to tak bývá, není regál jako regál. Rozdíly v kvalitě mohou být opravdu velké a nikomu by jistě nebylo příjemné, kdyby se regály naplněné mnohdy cennými věcmi sesunuly k zemi.
Levné regály můžete koupit snad i v běžném hypermarketu, ovšem ceně bude pravděpodobně odpovídat i kvalita. O trochu lepší volbou bude zajít alespoň do nějakého hobbymarketu nebo obchodu pro kutily bez specializace, ale sázkou na jistotu je regály vybírat přímo u specializované firmy, která si jednoduše nemůže dovolit nekvalitní regály nabízet.
Nekvalitní regály poznáte už od pohledu
A jak takové kvalitní regály rozeznáte od těch méně kvalitních? V první řadě nesmí být poškozené už při nákupu, ani nesmí na první pohled vypadat tak, že bez poškození nezvládnou ani převoz domů nebo do vašeho skladu. Regály s narušenou konstrukcí totiž zdaleka nesnesou taková měřítka jako ty, jejichž konstrukce je v pořádku. Regály jsou schopny bezpečně plnit svou funkci pouze v případě, že jsou nepoškozené a složené přesně tak, jak to bylo zamýšleno při jejich návrhu.
Další věcí, která je patrná hned po sestavení regálů, je jejich stabilita. Od kymácejícího se regálu jen těžko můžete očekávat, že v něm zůstane vše, co do něj umístíte, a tím spíše v případě, pokud se nebude jednat o box nebo krabici s pravidelným tvarem a stabilní základnou. Nestabilní regály navíc nepředstavují hrozbu pouze pro uskladněné věci, ale jsou také velkým bezpečnostním rizikem.
Dostatečná nosnost regálu je základ
Při výběru si samozřejmě musíte dávat pozor na to, jakou mají regály nosnost. Obvykle se u regálů uvádí nosnost jednoho patra a nosnost celého sloupce. Samozřejmě tady platí, že čím více, tím lépe – zde je důležité zvážit, co budete v regálech skladovat a podle toho tyto parametry volit. Ale pochopitelně s vyššími nároky na nosnost narůstá cena. Každopádně příplatek za kvalitní regály s vysokou maximální nosností nebývá nijak závratný a můžete v nich poté skladovat prakticky cokoliv, co se do nich vejde. Nebudete tak za několik měsíců muset řešit jejich výměnu kvůli nízké nosnosti.
Povrchová úprava
Důležité je také to, zda regály mají nějaký druh povrchové úpravy. Vhodnou a často nabízenou úpravou je galvanické pozinkování, které zajistí, aby regály nekorodovaly. Koroze oslabuje jejich pevnost a od zkorodovaných regálů se navíc špiní uskladněný materiál. Spolehlivým řešením je rovněž prášková barva.
Kotvení a spojování regálů
Dále si před koupí rozmyslete, zda budete chtít regály ukotvit. Pokud se jedná o regál do garáže nebo pracovny, ve kterém nebude uskladněno nic příliš těžkého, není to nutností, ale ukotvením chybu určitě neuděláte. Regály lze kotvit buď do zdi nebo do země, ovšem musí tuto možnost nabízet. Profesinonální regály jsou většinou koncipovány jako samonosné, a proto se do určitých výšek nemusejí vůbec kotvit, – tyto informace vám poskytneme při přípravách konkrétního řešení.
Praktickým prvkem je možnost spojení regálů k sobě tak, aby vytvořily dlouhou regálovou řadu ( základní modul + přídavné moduly ). Především z levných regálů většinou tzv. nekonečný regál nevytvoříte, protože jsou nabízeny jen jako jednotlivé, volně stojící regály.
Prodloužená záruka
Nakonec je dobré vzít v úvahu také záruku prodejce, která nemusí trvat pouze zákonem dané 2 roky. Konkrétně specializovaná firma na prodej regálů Pematros poskytuje dvojnásobnou délku záruky, tedy 48 měsíců.