E-shop Rychlý kontakt Prohlédněte si recenze
Máte dotaz? +420 607 592 388 (Po - Pá: 08:00 - 17:00) | E-shop: +420 725 369 445 (Po - Pá: 08:00 - 17:00)

PROČ PEMATROS?


Jak vybavit garáž?

Garáž je místem, které u převážné většiny lidí skončí jako úložiště pro věci z celé domácnosti i zahrady. Uskladníte sem sezónní dekorace, sekačku na trávu, kola a jiné sportovní vybavení, ale také nářadí, pneumatiky, skútr či motorku. No a kromě toho sem samozřejmě zaparkujete také auto – to zcela záměrně zmiňujeme až jako poslední, protože mnoho majitelů garáží nakonec tento prostor využívá zcela jinak.

Máme-li však na jednom místě tolik věcí, chce to vnést do tohoto chaosu trochu řádu. Vybavení garáže je něco, co mnoho lidí často podceňuje. Ale s trochou plánování a chytrým využitím prostoru je možné vytvořit nejen funkční, ale i přehledné a esteticky přijatelné prostředí. Takže jak vybavit garáž tak, abychom ušetřili místo, a zároveň ji měli plně pod kontrolou? Odpovědi na tyto otázky naleznete v následujících řádcích.

Garáž a její rozměry

Předtím, než se pustíme do konkrétních rad a tipů, pojďme si ujasnit, jaké jsou minimální rozměry garáže dle normy

Konkrétně se jedná o normu ČSN 73 6058, která vychází z jakýchsi průměrných rozměrů vozidla. Pokud bychom se jí tedy drželi, rozměry garáže by vypadaly následovně:

  • výška 2,1 metru
  • šířka 2,8 metru
  • délka 5,5 metrů

Zdá se vám to při pohledu na vaše auto málo? Máte pravdu. S těmito rozměry budou mít všichni členové rodiny potíže z vozidla zaparkovaného v garáži vystoupit. Dnešní běžné vozidlo má totiž na šířku asi 2 metry, u SUV se bavíme i o 2,2 metrech. Z toho vyplývá, že v nejlepším případě zbývá na každé straně 40 centimetrů pro manipulaci.

Při stavbě domu s garáží se tedy doporučuje na rozměrech nešetřit. Zejména pokud plánujete garáž využívat také k uskladnění dalších věcí nebo byste si zde rádi vytvořili kutilský koutek, je na místě se rozměry přiblížit spíše normované dvougaráži.

Místo nejen pro parkování

Velikost garáže máme tedy ujasněnou. Co ale dělat, když už garáž stojí a místo navíc v ní trochu schází? Nezoufejte – existuje mnoho úložných řešení, která vám pomohou ušetřit místo a zároveň udržet garáž dobře organizovanou. 

Využít můžete například:

  • policové regály
  • různé větší či menší organizéry
  • závěsný systém do garáže
  • držáky na nářadí – držáky na nářadí na stěnu
  • závěsné systémy a panely
  • skříně do garáže

Vybavení garáže – nezbytnosti pro každého kutila

Co najdete v garáži každého chlapa? Spoustu nářadí! A právě to potřebuje často dobře zorganizovat, aby bylo vše hezky po ruce a abychom při opravě kola nestrávili více času hledáním toho správného klíče, než samotnou opravou.

Co se tedy rozhodně neztratí, jsou všelijaké držáky na nářadí. Do stísněnějších prostor můžete instalovat držák na nářadí na stěnu, který nezabere téměř žádné místo. Navíc umožní velmi přehledné uložení všech vašich nástrojů. Velmi oblíbené jsou také celé závěsné systémy na nářadí. Ty můžete opět připevnit na zeď samostatně, případně bývá závěsný panel na nářadí také součástí pracovních stolů do dílen a garáží.

V dílně by pak neměl chybět klíč na kola, sada nářadí, prodlužovací kabely, kanystr, kvalitní aku nářadí BOSCH, Narex nebo Makita, dobíječka, přenosný měřič tlaku v pneumatikách, kompresor a hever. Nezapomeňte ani na vhodný pracovní oděv.

Dostatek úložného prostoru

Základem úložného prostoru je rozhodně prostorný policový regál. Vsaďte na pevné kovové konstrukce, regály z lamina a podobných materiálů jsou vhodné spíše k využití v interiéru domu. 

Regály do garáže vybíráme dostatečně vysoké, abychom využili celou plochu prostoru. Optimální je přistavit policové díly podél celé zdi a doplnit je například již výše zmíněným dílenským stolem. I ten nabízí mnoho úložného prostoru. Součástí kvalitního pracovního stolu je mnoho zásuvek a organizérů, šikovný držák nářadí a další vychytávky.

Další nezbytností je rozhodně uzamykatelná skříň do garáže. Sem uschováte všechny nebezpečné věci jako jsou různé barvy a laky, oleje, žíraviny, hnojiva, ale i pily a další ostré předměty. Díky tomu nemusíte mít starost, když vás v garáži navštíví děti.

Využijte každý kout

V místech jako je garáž vládne praktičnost před estetikou. Nedílnou součástí celé organizace jsou tedy různé nástěnné držáky, které ušetří spoustu prostoru, organizér do garáže na šroubky, vruty a matičky, či různé závěsné systémy do garáže, o kterých jsme se již zmínili o pár řádků výše. 

Pojďme se ale podívat i na další zajímavé tipy, jak ušetřit trochu místa a uspořádat všechny věci a nářadí.

  • stropní držáky – využili jste již všechny prázdné stěny k upevnění různých regálů, polic a systémů a teď nemáte kam dát kola? Využijte stropní držáky. Ty se hodí zejména do garáží s vysokým stropem, problém ale není ani u běžné výšky. Stropní držák na kolo obslouží i drobná žena – stačí za řidítka a sedátko upevnit háčky a pomocí kladky vytáhnout kolo ke stropu.
  • dózy a krabice – regály už stojí, ale je v nich stále nepořádek? Ten vyřeší plastové bedny a dózy. Aby bylo vše hezky přehledné, vybírejte průhledné boxy – na první pohled budete vědět, co se v nich nachází, což ulehčí skladování i následné hledání. Drobné průsvitné dózy se šroubovacím víkem využijete například na uskladnění hřebíků, šroubů, matic, vrtáků a dalších drobných potřeb. Skvělou vychytávkou je přivrtat jejich víčka ke spodní straně police v regálech – dózu s obsahem stačí k víčku jen přišroubovat a polici pod ní využít k uskladnění něčeho jiného.
  • držáky a regály na pneumatiky – náhradní pneu či kola k autu nejenže zabírají dost místa, ale pokud je naskládáte na sebe, hrozí pád a zranění. Pneumatiky skladujte v klasickém regále, nebo je zavěste společně se speciálním držákem na zeď. 

Nezapomeňte na bezpečnost

V neposlední řadě se zamyslete nad zabezpečením garáže. Přece jen i zde skladujete velmi hodnotné věci, ať už se jedná o motorku, nové nářadí, vysokotlaký čistič, sekačku na trávu či horská kola. 

Jak tedy zabezpečit garáž? Základem jsou vrata opatřená bezpečnostním zámkem. Takováto vrata mají bezpečnostní doraz v kolejnici, který slouží proti poškození vrat vypáčením. U klasických křídlových vrat se pak musíme spoléhat na samotný zámek, případně na nějaké elektronické zabezpečení jako je alarm s pohybovým čidlem.

Na bezpečnost dbáme i uvnitř garáže. Vše, co je hodnotné či nebezpečné skladujeme v uzamčených skříňkách a zásuvkách. Nezapomeňte ani na řádné upevnění regálů a velkých předmětů, abyste předešli riziku úrazu.

Zkrátka, jak vybavit garáž, aby byla praktická a bezpečná, není tak složité, jak se na první pohled může zdát. Stačí trochu plánování a to správné vybavení!

Zdroj: https://www.bydlemebezpecne.cz/jak-zabezpecit-samostatne-stojici-garaz/, https://dalnicniznamka.info/jak-pripravit-auto-a-garaz-na-zimu/