E-shop Rychlý kontakt Prohlédněte si recenze
Máte dotaz? +420 607 592 388 (Po - Pá: 08:00 - 17:00) | E-shop: +420 725 369 445 (Po - Pá: 08:00 - 17:00)

PROČ PEMATROS?


Jak na bezpečnou přepravu nákladu na paletách

Přeprava nákladu na paletách je v dnešním světě prakticky nezbytná. Na paletách se zaváží zboží do obchodů, používají se ve výrobě a setkat se s nimi můžete i na dalších místech. V případě, že s přepravou nákladu na paletách zatím nemáte dostatek zkušeností a potřebujete tomuto druhu přepravy produktů přijít na kloub, poradíme vám, jak na to. Od výběru palety přes volbu krabic až po přípravu k expedici.

Výběr palety

Pro zajištění bezpečné přepravy je v první řadě důležitá volba vhodného typu palety. V Evropě je v logistice velmi používaná tzv. europaleta. Ačkoliv jsou u nás odolné europalety nejrozšířenější, někdy nemusí být tou nejlepší volbou. Mezi další typy palet, jejichž volbu můžete zvážit, patří palety INKA, palety z nasávané kartonáže nebo plastové palety.

  • Europaleta je normovaná plochá paleta ze dřeva, která má rozměry 1200 × 800 × 144 mm (délka × šířka × výška). Plocha přepravního prostoru tak v tomto případě činí 0,96 m2. Hmotnost palety se v závislosti na vlhkosti dřeva pohybuje v rozmezí 20–25 kg. Vysokozdvižným vozíkem je možné ji uchopit ze všech čtyř stran, v případě ručního paletového vozíku pouze ze dvou kratších stran. Při nerovnoměrném rozložení zatížení po celé ploše má europaleta nosnost 1000 kg, při rovnoměrném zatížení 1500 kg, a dokonce 2000 kg v případě, že je rovnoměrný náklad v celistvé formě a doléhá na celou ložnou plochu palety.
  • Palety INKA, které se vyrábějí lisováním dřevěných odřezků, mají oproti europaletám mnohem nižší hmotnost a jsou skladnější. Přesto také nabízí vysokou nosnost – konkrétní hodnota se odvíjí od vybraného rozměru palety. Protože při výrobě prochází tepelnou úpravou, nevyskytují se v nich žádní škůdci, a tak se i bez chemického ošetření mohou posílat do zemí, kde chemické či tepelné ošetření palet proti škůdcům vyžadují. Palety lze stohovat, díky čemuž se při jejich skladování ušetří na výšku více než polovina místa.
  • Palety z nasávané kartonáže se tvarově podobají paletám INKA a rovněž jsou velmi dobře stohovatelné a prochází tepelným ošetřením pro odstranění škůdců. I přes velmi nízkou hmotnost (při ploše shodné s europaletou váží pouze asi 3,5 kg) stále nabízí slušnou nosnost – až 250 kg. Odolnost proti vlhkosti se u nich zajišťuje hydrofobní úpravou. Hodí se zejména pro jednorázové použití, jejich následná recyklace je bezproblémová.
  • Plastové palety se využívají například v potravinářské výrobě, protože se vyrábí ze zdravotně nezávadných materiálů. Jsou lehké, odolné proti poškození a snesou vysoké zatížení. Jejich stav neovlivňuje voda, což přispívá k jejich dlouhé životnosti. Dostupné jsou nejen v různých velikostech, ale také v řadě různých provedeních.

Zaměřte se na odolnost krabic

Z důvodu bezpečnosti a jednoduchosti přepravy se různé produkty typicky balí do krabic a ty se pak na paletě stohují na sebe. Je třeba používat krabice z dostatečně pevného materiálu, aby i krabice vespod vydržely zatížení, které na ně bude delší dobu působit. Vlnitá lepenka používaná na výrobou krabic může mít konstrukci s jednou, dvěma, nebo dokonce třemi vlnitými vrstvami proloženými hladkými vrstvami papíru. Za základ lze považovat krabice z tzv. třívrstvé lepenky (1 vlnitá vrstva uložená mezi 2 hladkými vrstvami). Pětivrstvá (2 vlnité a 3 hladké vrstvy), případně sedmivrstvá lepenka (3 vlnité a 4 hladké vrstvy) je určena pro případy, kdy od krabic vyžadujete vysokou odolnost při stohování – hodí se tedy pro přepravu těžkého zboží.

Vybírejte vhodnou velikost krabic pro úsporu místa při dopravě a ve skladu. Předměty v krabici po jejím zavření zajistěte s pomocí fixačního výplňového materiálu. Dle druhu zboží uvnitř můžete vybrat třeba polystyren, bublinkovou fólii, vzduchové polštářky nebo papírovou výplň. Když bude krabice plně vycpaná, sníží se riziko jejího promáčknutí pod tíhou dalších krabic a zamezí se pohybu a poškození jejího obsahu.

Stohování krabic na paletu

Krabice byste na paletě měli vždy stohovat do pravidelného tvaru – tedy kvádru nebo krychle a ne například do pyramidy. Také je musíte skládat přesně na sebe, případně střídavě tak, aby z nich vznikl právě kvádr či krychle, když to velikost krabic dovolí. Krabice zároveň nesmí přesahovat základnu palety. Pokud budete na paletu dávat krabice s různým obsahem a tedy i různou hmotností, těžší krabice patří dospodu, lehčí nahoru. Paleta s krabicemi by standardně měla být vysoká maximálně 2 metry. Při stohování krabic na paletu je dobré používat proložky a na závěr ještě ochranné hrany na rohy, které celý náklad zpevní. Díky nim je možné na paletu bezpečně dostat více krabic.

Fixace krabic k paletě

Jakmile budou krabice příkladně naskládané na paletě, přichází na řadu jejich upevnění, aby se při přepravě nemohly hnout. S paletou proto musí tvořit pevný celek.

Důležitým pomocníkem pro fixaci krabic na paletě je stretch fólie, se kterou krabice „svážete“ k sobě, čímž se celý náklad zpevní. Dostupné jsou fólie s různou tloušťkou – čím těžší krabice na paletě jsou, tím větší tloušťku fólie byste měli zvolit, jinak by mohlo dojít k jejímu roztržení. Nejodolnější fólie, určené pro balení palet s těžkými krabicemi, mají tloušťku 23 mikrometrů. Při obalování krabic se snažte fólii hodně natahovat, protože právě smrštění fólie zajistí požadovanou soudržnost krabic na paletě při manipulaci a přepravě. Správné obalení krabic se skládá alespoň ze tří vrstev fólie. Fólie navíc zajišťuje alespoň částečnou ochranu krabic před vodou, která jejich pevnost pochopitelně dokáže vážně narušit.

Pevné spojení krabic obalených fólií k paletě proveďte jejich převázáním vázacími pásky, jež jsou velmi odolné proti roztržení. Pro spojování pásků lze využít plechové, drátové, ocelové nebo plastové spony. Aby stažené pásky nepromáčkly krabice, vyplatí se použít papírové nebo plastové ochranné rohy.

Přeprava nákladu na paletě bez krabic

Některé produkty se do krabic nebalí. Ať už je to proto, že se do běžně dostupných krabic jednoduše nevejdou, nebo za tím stojí jiný důvod, i takové zboží je nutné, pokud se přepravuje na paletě, nějak zajistit. Musíte zvolit vhodné řešení dle druhu zboží. Jeho posouvání či kutálení můžete zabránit s pomocí dřevěných či kovových klínů. Vhod někdy přijdou také ráčnové popruhy a ani v těchto případech nezapomeňte na praktického pomocníka v podobě stretch fólie.